✅ حسن پور بیگلری خبر داد:

سفر ارزیابان سازمان یونسکو برای ثبت جهانی گلیم/ سیرجان مهم‌ترین مرکز دادوستد قالى‌هاى افشارى‌باف

 

سرویس فرهنگی

 

❇️ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به سفر ارزیابان سازمان یونسکو برای ثبت جهانی گلیم سیرجان ابراز امیدواری کرد با این کار از زوال هنر ناب بافندگان سیرجانی جلوگیری و فصل جدیدی برای آن آغاز شود.

 

🔹 یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸

 

📌 شهباز حسن پور بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: گلیم شیریکی‌پیچ از شاخص‌ترین دست ‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان است که خاستگاه اصلی آن روستای «دارستان» در بیست و پنج کیلومتری مرکز شهرستان سیرجان است.

 

 

📌 نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همت مسوولان استانی و شهرستان و همچنین فعالان عرصه گلیم از سال گذشته مقدمات ثبت جهانی گلیم‌ شیریکی‌پیچ سیرجان آغاز شده است، افزود: ابتدای هفته آینده نمایندگانی از یونسکو به سیرجان سفر می‌کنند تا درصورت تایید مستندات، گلیم سیرجان به ثبت جهانی برسد و روستای دارستان نیز به عنوان دهکده جهانی گلیم معرفی شود.

 

 

📌 حسن پور ادامه داد: بیش از 14 هزار بافنده در سیرجان وجود دارد که در صورت جهانی شدن گلیم شیریکی‌پیچ، می‌توان از هنر ارزشمند آنها حمایت بیشتری کرد.

 

◀️ یک گام تا جهانی شدن گلیم سیرجان

 

📌 وی گفت: گلیم شیریکی‌پیچ سیرجان از معروف‌ترین دست‌بافته‌های ایرانی است که به سبب قدمت، اصالت و ویژگی‌های بی‌نظیری که در روش بافت آن وجود دارد، نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو شده است.

 

📌 نماینده مردم سیرجان و بردسیر افزود: فعالیت‌های مستندنگاری این هنر سنتی از سوی مسوولان استان کرمان و شهرستان سیرجان از سال گذشته شروع شده است و ارزیابان سازمان یونسکو، ابتدای هفته آینده به سیرجان سفر می‌کنند تا مستندات و قابلیت‌های گلیم شیرکی‌پیچ را برای ثبت جهانی مورد بررسی قرار دهند.

 

📌 شهباز حسن پور با بیان اینکه بافت گلیم بخش مهمی از اقتصاد خانوارهای روستایی و عشایری سیرجان است، افزود: گلیم ‌شیریکی‌پیچ سیرجان بسیاری از معیارهای انتخاب اثر برای ثبت در فهرست میراث جهانی از جمله این معیار که « نمایانگر دستآوردی بی نظیر از نبوع هنری بشر باشد» را دارد و امیدوارم با ثبت جهانی این هنر ارزشمند، دریچه‌های جدیدی به روی بافندگان گلیم سیرجان گشوده شود.

 

 

📌 حسن پور گفـت: قرار است هفته آینده با حضور نمایندگان یونسکو، مستندات  این هنر ماندگار زنان سیرجانی به ثبت جهانی برسد و روستای «دارستان» نیز به عنوان خاستگاه گلیم شیریکی‌پیچ به عنوان دهکده جهانی گلیم معرفی شود.

 

📌 وی تصریح کرد: شهرستان سیرجان یکى‌ از با سابقه‌ترین مناطق گلیم‌بافى در ایران به شمار مى‌رود که صرف‌نظر از عشایر و روستاییان، بسیارى از زنان و دختران شهرنشین نیز به این کار مشغولند.  

 

📌 حسن پور با تاکید بر اینکه سیرجان از گذشته‌های دور مهم‌ترین مرکز داد و ستد قالى‌هاى افشارى‌باف بوده است، اظهار کرد: ظرفیت بالاى هنرى و کاربردى این گلیم، طى چند دهه گذشته تولیدکنندگان بسیارى را به سمت قطب اصلى تولید این محصول یعنی «سیرجان» سوق داده، به نحوی که امروزه تولیدات این منطقه سهم عمده‌ای از مصارف داخلى و صادرات خارجى را به خود اختصاص داده است.

 

 

📌 عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با ثبت جهانی گلیم شیرکی‌پیچ، از زوال هنر ناب بافندگان سیرجانی جلوگیری و فصل جدیدی برای گلیم سیرجان آغاز شود./

 

 

مکانبات

رسانه ها

اخبار حسن پور

شهباز حسن پور بیگلری

آخرین اخبار شهباز حسن پور بیگلری
  • خبر خوش برای سپرده گذاران کاسپین
    پایشگر- عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از نشست مشترک اعضای فراکسیون متبوعش با وزیر اقتصاد را تشریح کرد. به گزارش پایشگر به نقل از تسنیم، شهباز حسن پور بیگلری عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در جلسه اخیر نمایندگان عضو این فراکسیون با وزیر اقتصاد درباره رسیدگی به سپرده گذاران مؤسسه مالی کاسپین بحث و تبادل نظر شد، گفت: در این جلسه حیدری معاون رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که، تا عصر روز چهارشنبه (۱۷ آبان) وضعیت اکثر سپرده گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تعیین تکلیف شده است. وی ادامه داد: مسئولان وزارت اقتصاد در این جلسه اعلام کردند مقرر شده تا ۱۰درصدی که قبلاً از سپرده مردم کسر می شد این ۱۰ درصد هم سریعاً به سپرده گذاران بازگردانده شود. عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان ولایی تصریح کرد: وزیر اقتصاد در این جلسه اعلام کرد که، به تمامی معاونین و مدیران دستگاه ها ابلاغ شده تا با فوریت نشست های تخصصی را با نمایندگان هر حوزه انتخابیه به صورت جداگانه برگزار کنند و نسبت به رفع دغدغه نمایندگان در حوزه های اقتصادی اقدامات...
  • خبر خوش وزارت اقتصاد برای سپرده گذاران کاسپین
    به گزارش تحلیل ایران ،شهباز حسن پور بیگلری عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم، با بیان اینکه در جلسه اخیر نمایندگان عضو این فراکسیون با وزیر اقتصاد درباره رسیدگی به سپرده گذاران مؤسسه مالی کاسپین بحث و تبادل نظر شد، گفت: در این جلسه حیدری معاون رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که، تا عصر روز چهارشنبه (17 آبان) وضعیت اکثر سپرده گذاران تا سقف 200 میلیون تومان تعیین تکلیف شده است.وی ادامه داد: مسئولان وزارت اقتصاد در این جلسه اعلام کردند مقرر شده تا 10درصدی که قبلاً از سپرده مردم کسر می شد این 10 درصد هم سریعاً به سپرده گذاران بازگردانده شود.  عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان ولایی تصریح کرد: وزیر اقتصاد در این جلسه اعلام کرد که، به تمامی معاونین و مدیران دستگاه ها ابلاغ شده تا با فوریت نشست های تخصصی را با نمایندگان هر حوزه انتخابیه به صورت جداگانه برگزار کنند و نسبت به رفع دغدغه نمایندگان در حوزه های اقتصادی اقدامات جدی صورت گیرد. عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلان با ابراز اینکه در این نشست موضوع مشکلات به وجود آمده در بحث مالیات بر ارزش...

اوقات شرعی

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد، ذکر مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.