✅ حسن پور بیگلری خبر داد:

سفر ارزیابان سازمان یونسکو برای ثبت جهانی گلیم/ سیرجان مهم‌ترین مرکز دادوستد قالى‌هاى افشارى‌باف

 

سرویس فرهنگی

 

❇️ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به سفر ارزیابان سازمان یونسکو برای ثبت جهانی گلیم سیرجان ابراز امیدواری کرد با این کار از زوال هنر ناب بافندگان سیرجانی جلوگیری و فصل جدیدی برای آن آغاز شود.

 

🔹 یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸

 

📌 شهباز حسن پور بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: گلیم شیریکی‌پیچ از شاخص‌ترین دست ‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان است که خاستگاه اصلی آن روستای «دارستان» در بیست و پنج کیلومتری مرکز شهرستان سیرجان است.

 

 

📌 نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همت مسوولان استانی و شهرستان و همچنین فعالان عرصه گلیم از سال گذشته مقدمات ثبت جهانی گلیم‌ شیریکی‌پیچ سیرجان آغاز شده است، افزود: ابتدای هفته آینده نمایندگانی از یونسکو به سیرجان سفر می‌کنند تا درصورت تایید مستندات، گلیم سیرجان به ثبت جهانی برسد و روستای دارستان نیز به عنوان دهکده جهانی گلیم معرفی شود.

 

 

📌 حسن پور ادامه داد: بیش از 14 هزار بافنده در سیرجان وجود دارد که در صورت جهانی شدن گلیم شیریکی‌پیچ، می‌توان از هنر ارزشمند آنها حمایت بیشتری کرد.

 

◀️ یک گام تا جهانی شدن گلیم سیرجان

 

📌 وی گفت: گلیم شیریکی‌پیچ سیرجان از معروف‌ترین دست‌بافته‌های ایرانی است که به سبب قدمت، اصالت و ویژگی‌های بی‌نظیری که در روش بافت آن وجود دارد، نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو شده است.

 

📌 نماینده مردم سیرجان و بردسیر افزود: فعالیت‌های مستندنگاری این هنر سنتی از سوی مسوولان استان کرمان و شهرستان سیرجان از سال گذشته شروع شده است و ارزیابان سازمان یونسکو، ابتدای هفته آینده به سیرجان سفر می‌کنند تا مستندات و قابلیت‌های گلیم شیرکی‌پیچ را برای ثبت جهانی مورد بررسی قرار دهند.

 

📌 شهباز حسن پور با بیان اینکه بافت گلیم بخش مهمی از اقتصاد خانوارهای روستایی و عشایری سیرجان است، افزود: گلیم ‌شیریکی‌پیچ سیرجان بسیاری از معیارهای انتخاب اثر برای ثبت در فهرست میراث جهانی از جمله این معیار که « نمایانگر دستآوردی بی نظیر از نبوع هنری بشر باشد» را دارد و امیدوارم با ثبت جهانی این هنر ارزشمند، دریچه‌های جدیدی به روی بافندگان گلیم سیرجان گشوده شود.

 

 

📌 حسن پور گفـت: قرار است هفته آینده با حضور نمایندگان یونسکو، مستندات  این هنر ماندگار زنان سیرجانی به ثبت جهانی برسد و روستای «دارستان» نیز به عنوان خاستگاه گلیم شیریکی‌پیچ به عنوان دهکده جهانی گلیم معرفی شود.

 

📌 وی تصریح کرد: شهرستان سیرجان یکى‌ از با سابقه‌ترین مناطق گلیم‌بافى در ایران به شمار مى‌رود که صرف‌نظر از عشایر و روستاییان، بسیارى از زنان و دختران شهرنشین نیز به این کار مشغولند.  

 

📌 حسن پور با تاکید بر اینکه سیرجان از گذشته‌های دور مهم‌ترین مرکز داد و ستد قالى‌هاى افشارى‌باف بوده است، اظهار کرد: ظرفیت بالاى هنرى و کاربردى این گلیم، طى چند دهه گذشته تولیدکنندگان بسیارى را به سمت قطب اصلى تولید این محصول یعنی «سیرجان» سوق داده، به نحوی که امروزه تولیدات این منطقه سهم عمده‌ای از مصارف داخلى و صادرات خارجى را به خود اختصاص داده است.

 

 

📌 عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با ثبت جهانی گلیم شیرکی‌پیچ، از زوال هنر ناب بافندگان سیرجانی جلوگیری و فصل جدیدی برای گلیم سیرجان آغاز شود./

 

 

مکانبات

رسانه ها

اخبار حسن پور

شهباز حسن پور بیگلری

آخرین اخبار شهباز حسن پور بیگلری
  • امیر شریفی به عنوان مشاور عالی فراکسیون اصناف کشور منصوب شد
    طی حکمی از سوی شهباز حسن پور بیگلری رئیس فراکسیون اصناف کشور امیر شریفی به عنوان مشاور عالی این فراکسیون منصوب شد.
  • گناهمان نداشتن ژن خوب است
    شرق نوشت: روز گذشته گردهمایی بزرگ پوشاکی ها بود. در این گردهمایی که خطاب تمام سخنرانانش دولت بود، به جز دو مسئول دولتی که تراز اول هم نبودند، مقامات دیگری فعالان صنعت پوشاک را همراهی نمی کردند. خودشان گفتند و به حال خود گریستند. رئیس فراکسیون اصناف هم که در جمع پوشاکی ها بود، کم کاری ها را متوجه خود پوشاکی ها کرد و رفت بدون اینکه منتظر پاسخ بماند. شهباز حسن پور بیگلری، رئیس فراکسیون اصناف:برای صندلی خودمان هم شده حمایت می کنیم تلاش ما فقط به خاطر شما تولیدکنندگان و مردم نیست؛ برای حفظ خودمان و حفظ صندلی خودمان هم که شده، باید به این امر رسیدگی کنیم. در برنامه ششم از همه متخصصان و اهل فن دعوت شد و ساعت ها درباره این برنامه گفت وگو کردیم و در نهایت به چند نتیجه بسیار مهم رسیدیم؛ اول اینکه باید حمایت از کالای تولید داخلی نه در شعار بلکه در عمل در دستور کار قرار گیرد. ترکیه اکنون برای حمایت از صادرکنندگان خود، از هیچ تلاشی دریغ نمی کند؛ اما ما در سفارتخانه های خودمان از کوچک ترین حمایت هم دریغ می کنیم. البته خوشبختانه با پیگیری های مجدانه ای که مجلس انجام داد و دولت هم همکاری...

اوقات شرعی

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد، ذکر مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.