قصه از کجا شروع شد؟

اوایل بهمن ماه 97 شرکت اپل نرم افزارهایی درون سازمانی از فیسبوک و گوگل را بعلت سوء استفاده و نقض قوانین توزیع اپلیکیشن با استفاده از گواهی های Enterprise غیرفعال کرد و پس از آن طی بیانیه ای اعلام کرد:

“any developer using their enterprise certificates to distribute apps to consumers will have their certificates revoked.”

“هر دولوپری که از گواهی Enterprise خود برای انتشار بین مصرف کننده های عمومی استفاده کند، گواهی اش منقضی خواهد شد.”

گواهی Enterprise چی هست؟

گواهی هایی که برای توسعه دهندگان با پرداخت سالانه 299$ ،برای تولید اپلیکیشنها به منظور استفاده درون سازمانی (غیر عمومی) و شرکتها خارج از بستر اپ استور صادر می شود.

حالا چی شد که اینطوری شد؟

در تاریخ 12 بهمن مقاله ای در سایت Medium با عنوان:

Apple Enterprise certificates and Commercial banking companies in Iran

منتشر شد و لیستی از بانک های ایرانی که برای انتشار اپلیکیشن هاشون از این گواهی ها استفاده میکنن در اون وجود داشت. این مقاله نظرات بشدن منفی گرفت و متاسفانه باعث بسته شدن تمام این گواهی ها از سوی شرکت اپل شد و تعداد زیادی از اپلیکیشن های پرکاربرد ایرانی از کار افتادند.

بخش دراماتیک داستان کجاست؟

در این که غیرفعال شدن این اپلیکیشن ها زندگی روزمره خیلی از کاربران گوشی های آیفون رو مختل کرد شکی نیست، اما مغلطه شرکتهای متضرر موضوع اصلی این مقاله هست. گویا عادت شده هر اتفاق بیرونی رو با عنوان تحریم و شونه خالی کردن حل و فصل کنیم!

نمونه بارز این مظلوم نمایی رو در بیانیه سیب اپ مشاهده میکنید:

سلام، از حدود چهار سال پیش که سیب‌اپ فعالیت خود را در حوزه ارائه نرم‌افزار‌های پلتفرم iOS در ایران آغاز کرد، همواره در تلاش بودیم تا بتوانیم بستری مناسب مهیا کنیم تا کاربران iOS ایرانی بتوانند از نرم‌افزارهای مورد نیاز خود استفاده کنند. در این مسیر سهولت استفاده را برای کاربران ایرانی مهیا کردیم و مقابل فیلترینگ اپل ایستادیم تا امکان استفاده از نرم‌افزارهای ایرانی برای کاربران iOS بدون نیاز به اپل آیدی مهیا شود. بعد از تحریم‌های شدید اپل و حذف گسترده‌ی اپلیکیشن‌های بزرگ ایرانی از اپ استور در تابستان سال 96، سیب‌اپ تنها میزبان کسب و کارهای ایرانی شد تا بتوانند اپلیکیشن‌های خود را از طریق سیب‌اپ به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهند. در طول روزهای گذشته اپل باز هم اقدامات شدیدی علیه کسب و کارهای ایرانی انجام داد و این بار در کمتر از 24 ساعت مجوز اپلیکیشن‌های بزرگی مانند آسان پرداخت، بانک ملی، بانک ملت، اسنپ و همچنین سیب‌اپ را باطل کرد. در حال حاضر تیم ما در صدد حل مشکلات است و تا روزهای آینده نسخه جدید اپلیکیشن سیب‌اپ، ارائه خواهد شد تا اپلیکیشن‌های ایرانی مجددا در دسترس کاربران قرار گرفته و قابل استفاده باشند. سیب‌اپ که همواره حامی جامعه iOS ایران بوده است به عنوان بزرگ‌ترین اپ‌استور ایرانی رسالت خود را در راستای ایجاد بستری مناسب برای ارائه اپلیکیشن‌های iOS ایرانی حفظ کرده است. خبر خوب آنکه تیم سیب‌اپ در طول ماه‌های گذشته برای اولین بار به تکنولوژی دست یافته است تا نسخه‌ای را ارائه دهد که هرگز از سوی اپل مورد تهدید ابطال مجوز قرار نگیرد و سیب‌اپ بدون هیچ تهدیدی همواره در دسترس کاربران گرامی باشد. این نسخه طی هفته‌های آتی منتشر خواهد شد. با تشکر از صبر و شکیبایی شما، از اینکه همیشه همراه ما هستید از شما سپاسگزاریم.

بخش هایی از این بیانیه رو بولد کردم، با دقت بیشتر بخونید!

این رو در نظر داشته باشید زمانی آروزی این تیم ها حذف شدن همه اپ های ایرانی از اپ استور و انحصار طلبی بوده! حقیقت ماجرا اینه که هیچ اقدام شدیدی علیه هیچ کسب و کاری نشده. عزیزان توسعه دهنده هم کاملاً به این قضیه واقف هستن که اینجور گواهی ها ممکنه به هر دلیلی غیرفعال بشه و تمام زحماتشون یک شبه از بین بره. این دوستان هم گویا فراموش کردن که همیشه اینطور نمیمونه و ممکنه یه روزی این اتفاق بیفته. شاید اگر زودتر سناریوی این روزها رو نوشته بودن نیازی به این داستان سرایی بچه گانه و مظلوم نمایی نبود. از تیم های جوان که در حوزه های تکنولوژی فعال هستن بیشتر انتظار راستگویی داریم.

تکنولوژی جدید نوشته شده در بیانیه سیب اپ استفاده از روش Ad Hoc برای انتشار اپلیکیشن هاست. این روش بیشتر در مرحله تست برای استفاده روی دیوایس ها با تعداد خیلی محدود استفاده میشه.

انتشار اپلیکیشن به روش اد-هوک برای استفاده تعداد حداکثر 100 نفر با هر اکانت
انتشار اپلیکیشن به روش اد-هوک برای استفاده تعداد حداکثر 100 نفر با هر اکانت

پ.ن: قطعا اجرایی کردن این روش از پر چالش ترین پروژه های تیم سیب اپ میباشد اما در صورت اجرایی شدن مناسب ترین روش برای بقای اپلیکیشن های نصبی با کارایی کامل در سیستم عامل iOS خواهد بود.